Connect with us

На Дани Алвеш му се заканува затворска казна од 12 години

Обвинителите побараа максимална казна од 12 години затвор за поранешната бразилска фудбалска ѕвезда Дани Алвеш (40), обвинет за сексуален напад. Алвеш ќе се соочи со судење за наводен напад на жена во ноќен клуб во Барселона на 30 декември.


Истражниот судија во август му поднесе обвинение, а судот тогаш изјави дека има доволно докази за судењето кое се очекува следната година. Поранешниот дефанзивец на Барселона ги негираше обвинувањата и од јануари е во притвор.

Обвинителите, исто така, побараа Алвеш да и плати отштета од 150.000 евра на жртвата и да му се забрани каков било контакт со неа во следните десет години. Тие исто така сакаат Алвеш да остане под надзор една деценија по отслужувањето на затворската казна. Сите барања за кауција на Алвеш беа одбиени бидејќи судот сметаше дека постои ризик од негово бегство.

Алвеш има 42 трофеи во кариерата, вклучувајќи три пехари од Лигата на шампионите со Барселона и две титули Копа Америка со Бразил. Тој е еден од најдобрите десни бекови во историјата, а играше и за бразилската Баија, Севилја, Јувентус, ПСЖ, Сао Паоло и за мексиканскиот УНАМ Пумас.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови