Connect with us

МВР: Четворица фудбалери на Тетекс и на Кадино завршија во полициска станица

Четворица фудбалери на второлигашите Тетекс и Кадино завршија во полициска станица после првенствeниот натпревар поради физичка пресметка помеѓу играчите од двата тима, информира денес СВР Тетово.


„Полициски службеници ги лишиле од слобода Д.М.(20), Х.Д.(29) од Скопје, фудбалери на ФК „Тетекс“ и М.Р.(20) и В.И.(29), фудбалер и претставник на ФК „Кадино“ од истоименото скопско село, а поради нивна инволвираност во физичка пресметка по завршувањето на првенствениот фудбалски напревар помеѓу овие две второлигашки екипи. Покрај тоа, Д.М. со пластично шише удрил полициски службеник кој преземал службени дејствија околу физичката пресметка, а Х.Д. попречувал полициски службеник при преземање службени дејствија. Се расчистува и документира случајот и ќе следуваат соодветни поднесоци“, информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Дуелот заврши со нерешен резултат 1-1. Димитар Иванов го доведе Тетекс во водство во 76.минута, а израмни Христијан Коцев во 82.минута.

Advertisement

Facebook

Тимови