Connect with us

Мхитарјан по стапките на Џеко – од Рома се сели во Интер

Најдобриот ерменски фудбалер Хенрик Мхитаријан само ден откако стигна до вториот европски трофеј со Жозе Мурињо, по истекот на договорот ќе ја напушти Рома и ќе се пресели во редовите на голем италијански ривал Интер, дознава „Газета дело Спорт“.


Договорот на Рома со Ерменецот, кој синоќа во Тирана го напушти теренот во 15. минута поради повреда против Феенород, истекува на 30 јуни, а бидејќи нема да биде продолжен, тој ќе замине во Милано, исто како и Един Џеко.

Мхитарјан ќе потпише договор со Интер на две години, а ќе го напушти „Олимпико“ по 43 одиграни натпревари и пет постигнати гола за „џалоросите“.

Пред Рома, Мхитарјан играше за Арсенал и за Манчестер Јунајтед, во Германијабеше дел од Борусија Дортмунд, а со афирмација во европскиот фудбал се здоби во Шахтјор во Украина.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови