Connect with us

Меси и друштвото во четвртфинале против Холандија (ВИДЕО)

Аргентина се пласира во четвртфиналето на Светското првенство каде ќе ги одмери силите против Холандија. „Гаучосите“ ја победија Австралија со 2-1, која мора да се признае дека ги намачи во завршницата.

Лионел Меси во 35.минута постигна гол на својот голем јубилеј, илјадитиот натпревар во кариерата. 

Хулијан Алварез во 57.минута зголеми на 2-0, откако ја искористи големата грешка на австралискиот голман Метју Рајан, кој дриблаше во петерецот, му ја одзема топката и ја погоди мрежата. 

Сепак, Австралија играа храбро до крајот и во 77.минута намали на 2-1. Гудвин шутираше, а топката по блокот на Енцо Фернандез заврши во мрежата. 

Аргентина имаше убави шанси за трет гол преку Лаутаро Мартинез и Лео Меси, но во финишот се закани и Австралија. 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови