Connect with us

Манчестер Јунајтед не бил толку лош во последните 100 години

Манчестер Јунајтед продолжува да бележи страшен анти-рекорд пред своите навивачи од почетокот на тековната сезона. Синоќа „црвените ѓаволи“ беа понижени од Њукасл (0-3), со што го забележаа петтиот пораз во осум домашни натпревари од почетокот на сезоната во сите натпреварувања.


Ова е најлошото издание на Манчестер Јунајтед на последните 10 домашни натпревари од 1930 година.

За првпат од 1962 година, „црвените ѓаволи“ претрпеа два последовни порази на „Олд Трафорд“ со три или повеќе постигнати голови. Од истата сезона, 1962/63, Манчестер Јунајтед воопшто не загубил осум или повеќе од првите 15 натпревари.

Сето ова доаѓа во позадина на фактот дека минатата сезона токму домашната форма на тимот на Ерик Тен Хаг беше основа за добриот пласман.

Манчестер Јунајтед тогаш имаше само два порази на домашен терен, и тоа на самиот старт од сезоната, по што тимот остана непоразен на „Олд Трафорд“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови