Connect with us

Манчестер Јунајтед ќе треба да исплати рекордна отштета доколку сака да го отпушти Тен Хаг

Сопствениците на Манчестер Јунајтед мора да платат голема отштета на Ерик Тен Хаг доколку решат предвреме да го раскинат договорот со Холанѓанецот по лошиот почеток на сезонатa. Договорот на поранешниот тренер на Ајакс е до летото 2025 година и заработува околу 9 милиони фунти годишно. Тоа значи дека доколку биде ослободен ќе треба да добие околу 15 милиони фунти.

Јунајтед со тоа ќе го израмни рекордот за најголемо обештетување за отпуштен менаџер. Него го држи Жозе Мурињо, кој беше отпуштен во декември 2018 година и доби точно 15 милиони фунти.

Од заминувањето на Сер Алекс Фергусон, клубот плати вкупно 38 милиони фунти обештетување на своите отпуштени тренери. На Луј ван Гал му биле исплатени 8,4 милиони, 7,5 милиони добил Оле Гунар Солскјер, а 7 милиони фунти Дејвид Мојс.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови