Connect with us

Македонија У17 со убедлив пораз од Шпанците

Младата фудбалска репрезентација на Македонија до 17 години доживеа убедлив пораз од Шпанија (0-5) во второто коло од претквалификациската група за пласман на ЕП.


По поразот од Словачка (4-0), сега избраниците на селектор Дашмир Беари немаа шанси против квалитетната селекција на „црвената фурија“.

Винета Пуенте во петтата минута и Пол Дуран во осмата минута дадоа насока како ќе се одвива, а до крајот Пуенте комплетираше хет-трик. Фернандез Дуран беше стрелец на петтиот гол.

Македонија во последното коло од претквалификациите против домаќинот Малта ќе игра за да го избегне последното место во групата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови