Connect with us

ЛШ: Милан го победи ПСЖ, Атлетико го растури Селтик, нов пораз на Црвена Звезда (ВИДЕО)

Италијанскиот калчолигаш Милан го победи Пари Сен Жермен со 2-1 на „Сан Сиро“ и ги задржа шансите за пласман во нокаут фазата од Лигата на шампионите. Џанлуиџи Донарума имаше жесток пречек во Милано од фановите на Милан, а прими и два гола.


Милан Шкриниар во деветтата минута ги доведе гостите во водство, но израмни Рафаел Леао само три минути подоцна, а Оливие Жиру се погрижи за пресврт во 50.минута.


Атлетико Мадрид го растури Селтик со 6-0. Шкотскиот тим играше со фудбалер помалку од 23. минута по исклучувањето на Маеда. Двојни стрелци беа Антоан Гризман и Алваро Мората, а погодија и Самуел Лино и Саул Нигез.


Манчестер Сити ја оствари и четвртата победа во групата и веќе е во нокаут фазата. „Граѓаните“ славеа со 3-0 против Јанг Бојс. Ерлинг Халанд од пенал ја отвори серијата, во последните мигови од првиот дел Фил Фоден зголеми на 2-0, а Халанд постигна уште еден гол во 51.минута за конечни 3-0.


Црвена Звезда забележа уште еден пораз. Од Белград со триумф замина Лајпциг (1-2). Чави Симонс во осмата минута и Лоис Опенда во 77.минута беа стрелци за германскиот тим, а голот за Црвена Звезда всушност беше автогол на Бењамин Хенрикс во 81.минута. Лајпциг со овој триумф исто така обезбеди осминафинале, покрај Манчестер Сити.


Порто го победи Антверпен со 2-0, со головите на Еванилсон од пенал и на ветеранот Пепе, а Чиро Имобиле му донесе триумф од 1-0 на Лацио против Феенорд.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови