Connect with us

ЛЕ: Аталанта го нокаутира Ливерпул на „Енфилд“, Рома славеше на „Сан Сиро“ (ВИДЕО)

Англискиот премиерлигаш Ливерпул веројатно беше најголем фаворит за освојување на трофејот во Лигата на Европа, но Аталанта дојде на „Енфилд Роуд“ и го растури славејќи со 0-3. Џанлука Скамака во 38.минута најави сензација, па иако и Ливерпул имаше свои шанси, истиот фудбалер го продолжи шоуто на Аталанта со втор гол во 60.минута.

На почетокот на второто полувреме Јирген Клоп ги уфрли и Салах, Шобошлаи, Робертсон, потоа и Луис Дијаз, но Марио Пашалиќ во 83.минута постигна трет гол за Аталанта.

Рома славеше на „Сан Сиро“ против Милан во италијанската пресметка со 0-1. Стрелец на единствениот гол беше Џанлука Мансини во 17.минута од мечот.

Баер Леверкузен продолжува одлично и во Лига Европа. Тимот на Чаби Алонсо победи со 2-0 против Вест Хем. Јонас Хофман и Виктор Бонифејс, фудбалерите кои Чаби Алоснсо ги внесе како резерви, ги постигнаа головите за германскиот тим.

Бенфика го совлада Олимпик Марсеј со 2-1. Рафа Силва донесе предност за Бенфика, Анхел Ди Марија во 52.минута зголеми на 2-0, а конечниот епилог го постави Пјер-Емерик Обајеманг во 67.минута од дуелот.

Реваншите се играат за седум дена.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови