Connect with us

Куп: Шкупи и Македонија ЃП убедливи, Академија Пандев го елиминира Вардар, Беласица го освои Штип

Шкупи на убедлив начин се пласира во четвртфиналето на Купот на Македонија, откако на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари го елиминира второлигашот Кит-Го со 5-0. Нето на самиот старт го освои резултатот, Билали од пенал зголеми на 2-0, а Глишиќ и Адеми донесоа предност од четири гола за составот од Чаир до полувремето. Во вториот дел Гудијаби го постави конечниот епилог.

Академија Пандев го победи Вардар со 1-0, со голот на поранешниот „вардарец“ Никола Серафимов постигнат во 92.минута од мечот. Шкендија го победи Гостивар со 1-0, со погодокот од пенал на Енур Тотре во 12.минута.  
Македонија ЃП беше уште победлива и со 6-0 ја совлада Каменица Саса, а Силекс славеше со 1-3 на гости кај Кожуф. 

Беласица ја елиминира Брегалница совладувајќи ја со 0-1 на Градскиот стадион во Штип. Мартин Стојанов на стартот од мечот не успеа да реализира пенал, а Робсон да Силва во 50.минута го постигна победничкиот погодок за Беласица.

На пенали се решаваат куп-дуелите Струга ТЛ – Работнички (0-0), Ренова – Пелистер (2-2).       

КУП НА МАКЕДОНИЈА, ОСМИНАФИНАЛЕ – РЕЗУЛТАТИ

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – ВАРДАР 1-0

ШКЕНДИЈА – ГОСТИВАР 1-0

СТРУГА ТЛ – РАБОТНИЧКИ 0-0 (се шутираат пенали)

РЕНОВА – ПЕЛИСТЕР 2-2 (се шутираат пенали)

ШКУПИ – КИТ-ГО 5-0

КОЖУФ – СИЛЕКС 1-3

МАКЕДОНИЈА ЃП – КАМЕНИЦА САСА 6-0

БРЕГАЛНИЦА – БЕЛАСИЦА 0-1
   

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови