Connect with us

Крос го предводи тимот на Германија, но ги нема Хумелс, Брант, Гнабри, Горецка, Вернер…

Селекторот на германската фудбалска репрезентација Џулијан Нагелсман го објави проширениот список од 27 играчи за Европското првенство.

Конечниот список од 26 играчи ќе го објави до 7 јуни.

На списокот ги нема играчите на Борусија Дортмунд, Матс Хумелс, Џулијан Брант, Карим Адејеми и Никлас Суле, како и двајца играчи на Баерн, Серж Гнабри, Леон Горецка, но и Тимо Вернер.

Од Баер Леверкузен на списокот има четворица фудбалери.

На списокот на Нагелсман се најдоа следните имиња:

ЕП во Германија ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули. Германија ќе игра во група со Шкотска, Унгарија и Швајцарија.

Голмани: Оливер Бауман, Мануел Нојер, Александар Нубел, Марк-Андре тер Штеген.

Одбрана: Валдемар Антон, Бенџамин Хенрикс, Џошуа Кимих, Робин Кох, Максимилијан Мителштет, Дејвид Раум, Антонио Ридигер, Нико Шлотербак, Џонатан Та.

Среден ред: Роберт Андрич, Крис Фирих, Паскал Грос, Илкај Гундоган, Тони Крос, Џамал ​​Мусијала, Александар Павловиќ, Лерој Сане, Флоријан Вирц.

Напад: Максимилијан Баер, Никлас Филкруг, Каи Хаверц, Томас Милер, Дениз Ундав.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови