Connect with us

Конте сѐ поблиску до Неапол, а со него би дошол и Ромелу Лукаку

Италијанскиот тренер Антонио Конте оваа сезона беше без клуб, но наскоро ќе ја официјализира новата работа. Како што пишуваат медиумите во Италија, тој е сѐ поблиску до потпишување договор со Наполи.


Аурелио де Лаурентис долго размислуваше да тргне во авантура со трофеен тренер, но очајните резултати по шампионската сезона го принудија контроверзниот претседател да се откаже.

Италијанските медиуми понатаму пренесуваат дека Ромелу Лукаку исто така дби можел а пристигне со Конте во Неапол.

Позајмицата на Белгиецот во Рома истекува, а Челси не планира да го врати на „Стемфорд бриџ“. Тој сака повторно да соработува со Конте, а Наполи сигурно ќе бара замена за Виктор Осимен кој ќе го напушти стадионот „Диего Армандо Марадона“.

Лукаку и Конте работеа заедно во Интер, со кој го освоија италијанското првенство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови