Connect with us

Клоп: Робертсон мора да оди на операција на рамото

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, објави дека на левиот бек Ендрју Робертсон ќе му биде потребна операција на рамото што го повреди за време на европскиот квалификациски натпревар меѓу Шкотска и Шпанија. Германецот не може да даде проценка колку време ќе треба да закрепне дефанзивецот, но според првичните прогнози на англиските медиуми станува збор за околу три месеци.


„Одлуката е тој да се оперира. Имаше мали шанси да се обиде без операција, но по разговорот со стручњаците стана јасно дека хируршката интервенција е најдоброто долгорочно решение. Сепак, тоа значи дека одреден период ќе биде надвор од терените. Не знам точно колку, но операцијата на рамото не е лесна. Може да почне да тренира наскоро, но не може да игра бидејќи мора да биде внимателен. Сепак, имаме играчи кои можат да го заменат. Фала му на Бога, не е само Костас Цимикас, бидејќи тоа не би било доволно поради бројот на натпревари што ги имаме пред нас. На таа позиција може да игра и Џо Гомез, како и Лук Чемберс и другите млади играчи кои тоа го покажуваат на тренинзите“, изјави Јирген Клоп.

Диого Жота е повторно достапен, а Коди Гакпо тренираше вчера, па ќе видиме. Стефан Бајчетиќ и Тијаго Алкантара сѐ уште се надвор од ритам.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови