Connect with us

Ибрахимовиќ во свој стил објасни кој ќе биде голгетер на Мундијалот: Жиру, тој е млад…

На последното Светско првенство во Русија, наградата за најдобар стрелец на турнирот, „Златна копачка“, ја освои англискиот капитен Хари Кејн со шест гола.


Во Катар, Кејн ќе се обиде да стане првиот играч во историјата кој ја одбранил „Златната копачка“, а новинарите го прашаа Златан Ибрахимовиќ за негова прогноза.

Легендарниот Швеѓанец даде краток одговор на прашањето кој би можел да биде најдобар стрелец: „Оливер Жиру“.

Четириесет и едногодишниот Златан на тој начин го избра својот пет години помлад соиграч од Милан, а на прашањето кој би можел да биде најголемото изненадување на турнирот, го повтори своето име.

Во негов хумористичен стил, Златан, исто така, на прашањето за најдобриот млад играч на турнирот рече: „Тоа ќе биде мојот пријател Оливер Жиру, ако кажам дека е млад, тогаш го чувствувам истото“.

Жиру оваа сезона во Милано игра во одлична форма со 12 гола и шест асистенции, а во првиот тим на Франција влезе поради повредата на Карим Бензема.

Во првиот натпревар на Светското првенство постигна два гола во победата против Австралија и со тоа стигна до бројката од 51 гол за „триколорите“. Со следниот гол ќе стане најдобар стрелец во историјата на репрезентацијата, а на врвот моментално се израмни со Тиери Анри.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови