Connect with us

Французите му дадоа 14 гола на Гибралтар (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Франција немаше милост и оствари неверојатен триумф од 14-0 против Гибралтар. Тоа е најубедлив триумф „триколорите“, а и најголем пораз за Гибралтар во историјата.

Килијан Мбапе постигна хет-трик, Оливие Жиру постигна два гола, исто како и Кингсли Коман, а стрелаа и Клаус, Фофана, Рабио, Дембеле, Маркус Тирам и Заир – Емери, кој стана најмлад стрелец за „триколорите“.

Етан Сантос во третата минута си постигна автогол и ја отвори серијата голови за Французите, а во 18.минута доби и црвен картон.

Холандија ја победи Ирска со 1-0, со голот на Ваут Вегорст во 12.минута. Холанѓаните се пласираа на ЕВРО 2024.

Швајцарија и Косово ремизираа 1-1, а Романија го победи Израел со 1-2. Швајцарвите и Романците одат на Европското првенство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови