Connect with us

Евертон го именува Данкан Фергусон за в.д.менаџер

Поранешниот напаѓач на Евертон, Данкан Фергусон, е избран за привремен менаџер на клубот. Тој ќе го води тимот на претстојните натпревари.


50-годишниот Фергусон по вторпат зазема ваква позиција. Во 2019 година тој веќе го водеше тимот.

Под негово водство, тимот освои пет бода на три натпревари (против Челси, Манчестер Јунајтед и Арсенал).
Евертон во неделата објави дека се разделува од Рафаел Бенитез како менаџер. 61-годишниот Шпанец е на чело на клубот од Ливерпул од јули 2021 година.

По 19 натпревари во Премиер – лигата, „карамелите“ освоија 19 бода и се на 16. место на табелата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови