Connect with us

Енцо Мареска ќе биде нов менаџер на Челси?

Менаџерот на Лестер, Енцо Мареска, стана главен кандидат за функцијата во Челси. Раководството на лондончани веднаш го започна процесот за наоѓање наследник на Маурисио Покетино, кој во вторникот и официјално се раздели со „сините“.


Според „Скај Спортс“, Енцо Мареска, Киеран Меккена (Ипсвич), Томас Франк (Брентфорд) и Себастијан Хенес (Штутгарт) се фаворити за оваа позиција, а изворот тврди дека во секој момент ќе започнат разговори со Италијанецот.

Мареска добил понуда од Севилја пред неколку недели, но ја одбил бидејќи сака да остане во Англија и да раководи со тим од Премиер – лигата. Отштетната клаузула во неговиот договор со Лестер е околу 8 милиони фунти.

Мареска беше асистент на Пеп Гвардиола во Манчестер Сити пред да го преземе самостојно Лестер, со кого ја освои шампионската титула во Чемпионшип во првата сезона.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови