Connect with us

Давиде Балардини е нов тренер на Сасуоло

Давиде Балардини е новиот тренер на Сасуоло, соопштија од клубот. Тој го замени Емилијано Бигика, кој го предводеше Сасуоло во поразот 1-6 од Наполи во средата.


60-годишниот Балардини последен пат го водеше Кремонезе, но беше отпуштен во септември по испаѓањето на тимот од елитата. Тој претходно беше тренер на Калјари, Палермо, Лацио, Џенова и Болоња во Серија А.

Бигика ја презеде функцијата во неделата кога Алесио Диониси беше отпуштен по серија од шест натпревари без победа во лигата што го стави Сасуоло во зоната за испаѓање.

Диониси беше на чело откако го презеде тимот од Роберто Де Зерби во 2021 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови