Connect with us

Брера загуби во Штип, Шкендија од пораз во триумф против Работнички

Брегалница ја пречека Брера која досега имаше максимален ефект и ја победи во Штип со 1-0. Стрелец на победничкиот гол беше Фабрицио Венегас во 27.минута. Гостите имаа одлична можност за израмнување, но капитенот Врдољак не искористи пенал во 73.минута од дуелот.


Работнички и Шкендија на стадионот „Борис Трајковски“ одиграа неверојатен меч (1-2), а тетовци се уште имаат максимален ефект.

Новото засилување на Работнички, Шафик Кагиму, постигна прекрасен погодок во 28.минута, а Шкендија израмни и постигна победнички гол во судиското продолжение за триумф од 1-2. Дита израмни во 91.минута, а Красниќи постигна гол за победа во 96.минута.

Шкупи на Чаир го победи Гостивар со 3-1. Хоџиќ го отвори резултатот, Алпер Потук израмни во 64.минута.

Шест минути подоцна Суад Сахити донесе нова радост за тимот од Чаир. На крајот домаќинот постигна и трет гол.

Силекс во Кратово одигра 2-2 против Македонија ЃП. Марко Ѓорѓиевски во 44.минута го отвори резултатот, но на одморот сепак „лавовите“ заминаа со предност од 1-2. Филип Алексовски израмни веќе во следната минута, а Скендери погоди во судиското продолжение од првиот дел.

Силекс израмни од пенал, во 82.минута. Антонио Каланоски беше успешен реализатор откако еден играч на гостите играше со рака во шеснаесетникот.

Тиквеш и Воска Спорт одиграа 1-1. Гасама во 17.минута донесе радост за домаќинот, а израмни Марушиќ во 73.минута.

ПРВА ЛИГА, 5. КОЛО – РЕЗУЛТАТИ

ТИКВЕШ – ВОСКА СПОРТ 1-1

БРЕГАЛНИЦА – АП БРЕРА 1-0

РАБОТНИЧКИ – ШКЕНДИЈА 1-2

ШКУПИ – ГОСТИВАР 3-1

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП 2-2

СТРУГА ТЛ – ВАРДАР (01.11.2023)

Standings provided by Sofascore

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови