Connect with us

Борче Христов прави чуда со Зира во Азербејџан

Македонскиот стратег Борче Христов повторно е во Азербејџан и има одлични резултати со својот нов клуб Зира. Поранешниот тренер на Работнички и на Борец, кој беше и директор на младинската школа на Вардар, одлучи да го прифати предизвикот од Азербејџан, каде во минатото оставо голем белег и во Карабах.

Христов сега е дел од стручниот штаб на Зира и со тимот се наоѓа на првата позиција, со пет победи и само еден пораз на стартот од сезоната. Ова во Азербејџан никој не го очекуваше од Зира, која сепак има многу полимитиран клупски буџет од фаворитите за титулата.

Во последното коло, Зира го победи Сумгајт со 1-0, тимот каде што од неодамна е Кристијан Велиновски, екс играчот на Брера.

Standings provided by Sofascore

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови