Connect with us

Бизарна повреда за Мората: Редарот му влезе со лизгачки старт, ќе може ли да игра во финалето? (ВИДЕО)

Шпанија се пласираше во финалето на Европското првенство со победа над Франција од 2:1, а по натпреварот се случи навистина бизарна повреда на Алваро Мората, кој беше повреден од претставник на обезбедувањето.

Капитенот на шпанската репрезентација, Алваро Мората, доживеа повреда на коленото за време на прославата на победата над Франција (2:1) и пласманот во финалето на Европското првенство.

Мората славеше со соиграчите покрај голот кога еден навивач се обиде да дојде до шпанските фудбалери за да направи селфи.

Тука на сцена стапи претставникот на обезбедувањето на шпанската селекција. Почна да го запира навивачот и потоа се случи навистина бизарна сцена. Се лизна и удри во нозете на Алваро Мората. Сето ова наликуваше на лизгачки старт.

Искусниот напаѓач веднаш се фати за коленото. Веднаш почна да шепоти и се оддалечи од местото каде што се случи сѐ.

Претставникот на обезбедувањето се обиде да му се извини. Мората не се грижеше премногу, но сигурно дека не му беше лесно да го поднесе ваквиот удар.

Фотографиите и снимките покажуваат дека се работеше за исклучително жесток старт. Секако, немаше никаква намера да се повреди шпанскиот напаѓач, особено не од страна на човекот кој е задолжен за нивната безбедност.

Ситуацијата со Мората не изгледа добро. Од теренот беше изнесен во болки со помош на соиграчите и човекот кој го повреди. Шпанските фанови се надеваат дека со капитенот сѐ ќе биде в ред и дека ќе ја предводи „црвената фурија“ во неделното финале.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови