Connect with us

Анализа: Победата на Македонија против Германија, најголемо изненадување во квалификациите за СП

Сензационалната победа на Македонија против четирикратниот светски првак Германија е најголемото изненадување во квалификациите за пласман на Светското првенство, објави „Gracenote“, агенцијата која се занимава со фудбалска статистика.


Според анализата, имало само шест големи изненадувања во квалификациите за мундијалот во Катар.

Најголемото изненадување е победата на Македонија во Германија (1-2) бидејќи на нашиот национален тим му била дадена шанса за триумф од само седум проценти. Следуваат победите на Луксембург над Ирска (11 проценти), Шкотска на гости против Австрија (17 проценти) и Косово над Грузија (23 проценти).

Advertisement

Facebook

Тимови