Connect with us

Ал-Шахрани успешно опериран, и во Германија, и во Саудиска Арабија

Фудбалерот на Саудиска Арабија, Јасер Aл-Шахрани, е успешно опериран откако се здоби со тешки повреди на Светското првенство во Катар. Дефанзивецот ја заработи повредата за време на вчерашната победа против Аргентина.


„Јасер Ал-Шахрани беше подложен на успешна операција во болница во Ријад“, објави Саудиската федерација на социјалните мрежи.

Ал-Шахрани падна на земја откако се судри со голманот Мохамед Ал Оваис во судиското надополнување и беше изнесен надвор од теренот на носилки.

Неговиот судир со голманот резултирал со фрактура на вилицата, скршени коски на лицето и внатрешно крварење. За скршеницата на лицето беше потребна операција на клиника во Германија, како и уште една процедура за да биде сопрено внатрешно крварење.

Потоа Јасер Ал-Шахрани бил вратен во Саудиска Арабија и повторно е опериран, овојпат поради внатрешно крварење на панкреасот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови