Connect with us

Адама Траоре најскапо засилување во историјата на Лидс Јунајтед

Англискиот премиерлигаш Лидс Јунајтед сака да се бори за излез во Европа во новата сезона, па затоа менаџерот Марсело Биелса ќе доведе капитално засилување. Шпанскиот репрезентативец Адама Траоре ќе биде најскапата аквизиција на Лидс во историјата и за него клубот е подготвен да плати 35 милиони евра.

Понудата и официјално е испратена на адреса на Вулверхемптон и се очекува да биде прифатена. Актуелниот договор на Траоре со „волците“ истекува следното лето, па клубот сега сака да го продаде и добро да заработи.

Доколку овој трансфер се реализира, Адама Траоре ќе стане најскапиот фудбалер во историјата на Лидс Јунајтед. Претходно, Родриго пристигна на „Иланд Роуд“ за 30 милиони евра, а своевремено Рио Фердинанд беше платен 26 милиони евра.

Advertisement

Facebook

Тимови