Прилепска Победа негува надежи за пласман во финалето од Купот на Македонија откако на полувремето во реванш полуфиналната пресметка против Академија Пандев има водство од 1-0.

По првиот натпревар „пандевци“ имаат предност од 1-3, но на Победа сега и недостасува само гол во вториот дел за да стигне до финалето. До водство на денешниот дуел во Кавадарци, прилепчани стигнаа со погодок от на Антонио Каланоски уште во 3. минута од натпреварот…

Во втората полуфинална пресметка, Македонија ЃП и Беласица по првото полувреме во Ѓорче Петров играат без голови. „Лавовите“ имаат предност од 0-1 од првиот натпревар од Струмица.