Connect with us

Триумф над Малта (2-1) за старт на новите квалификации

Фудбалската репрeзентација на Македонија ја победи Малта со 2-1 на арената „Тодор Проески“ и успешно го отвори новиот квалификациски циклус за пласман на ЕВРО 2024 во Германија. По скромниот прв дел, конечно вистинското лице на Македонија во второто полувреме.


Селекторот Благоја Милевски нареди потполна офанзива, а Елиф Елмас во 66.минута донесе водство, по асистенцијата со глава на Бојан Миовски. Шест минути подоцна, Дарко Чурлинов по една соло акција од десната страна, упати удар со левата нога во поблискиот агол и зголеми на 2-0.


Но, Малта не се предаде така лесно. Јаник Јанкам во 86.минута ја затресе мрежата на Столе Димитриевски за 2-1.

Сепак, Македонија успеа да го одржи водството до крајот. Енис Барди во 90.минута ја погоди гредата од слободен удар. Во финишот, селекторот Благоја Милевски доби црвен картон.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови