Connect with us

Романците го објавија списокот за дуелот со Македонија: Кешеру, Хаџи, Кирикеш…

Селекторот на фудбалската репрезентација на Романија, Мирел Радој, го објави списокот на фудбалери за квалификациските натпревари за пласман на Светското првенство (СП) во 2022 година. Романците ќе ја пречекаат селекцијата на Македонија на 25 март, а потоа им следат и дуелите со Германија (28 март) и со Ерменија (31 март).

Мирел Радој ги повика следните имиња:

Голмани: Флорин Ница (Спарта Прага), Јонут Раду (Интер)

Одбрана: Василе Могош (Киево), Богдан Тиру (Јагелонија), Јонут Неделсеару (АЕК Атина), Драгош Григоре (Лудогорец), Алин Тошка (Газиантеп), Влад Кирикеш (Сасуоло), Кристи Ганеа (Арис), Адриан Рус (Фехервар)

Среден ред: Серџу Ханка (Краковија), Разван Марин (Каљари), Александру Крету (Марибор), Николае Станчиу (Славија Прага), Јанис Хаџи (Ренџерс), Александру Максим (Газиантеп), Александру Балута (Академија Пушкаш), Ерик Бицфалви (Урал), Валентин Михаила (Парма), Денис Ман (Парма)

Напад: Кладиу Кешеру (Лудогорец), Георги Пушкаш (Рединг)

.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови