Connect with us

Потрес на Апенините: Интер тргнува по потписот на Пауло Дибала

Италијанскиот првак Интер тргна во акција за доведување на Пол Дибала, открива „Газета дело спорт“. Директорот на Интер, Бепе Марота телефонски разговарал со агентот на Дибала и започнал преговори за доаѓањето на Аргентинецот во Милано.


Дибала, 28-годишниот напаѓач кој одигра 274 натпревари за Јувентус од доаѓањето во 2015 година, не се договорил со раководството на клубот од Торино за нов договор и може да си замине без обештетување на крајот на сезоната. Тој веќе може да преговара со заинтересираните клубови и да потпише преддоговор.
Интер, кој е во финансиски проблеми, ќе најде пари за Дибала со заминувањето на Артуро Видал, Матијас Весино и на Кристијан Ериксен.

Дибала би заработувал 7,5 милиони евра по сезона во Интер, плус дополнителни бонуси. Би потпишал петгодишен договор и би добил дополнителни неколку милиони само за потпишување на договорот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови