„Пандевци“ го растурија Работнички, Силекс ја изненади Шкендија, Струга ТЛ го освои Штип

Шкендија не успеа победнички да ја отвори новата сезона во Првата фудбалска лига. Силекс во Струга извлече еден бод играјќи 1-1. Тетовци кои поради суспензија не играат на Градскиот стадион во Тетово, повдоа со голот на Дашмир Елези во 17.минута од дуелот, но Силекс израмни во 90.минута преку Арсим Љамалари.

Академија Пандев го декласира Работнички на арената „Тодор Проески“ со 0-5. Домашната одбрана беше очајна, посебно во првиот дел, а тоа прво го искористи Горан Томовски во десеттата минута. Иво Јанакиевски си постигна автогол по центаршутот на Најденов во 24.минута, а Ване Крстески во 44.минута со соло акција уште еднаш ја затресе мрежата на Игор Алексовски. Во второто полувреме, Ване Крстевски стигна до хет-трик. Вторпат погоди во 52.минута од мечот, а во судиското продолжение го постави и конечниот епилог.

Тиквеш ја совлада Победа на гости во Прилеп со 0-1. Александар Мишов со удар со глава по корнерот од десната страна беше стрелец за гостите во 45.минута од натпреварот.

Интересен меч се одигра и во Штип меѓу Брегалница и Струга ТЛ. Во финишот од дуелот, Укпа Ефион Хоган успеа да ја затресе мрежата на Брегалница користејќи една одбиена топка.
Вчера, Шкупи ја победи Македонија ЃП со 2-1.