Connect with us

Панчев даде гол, Најдоски го крена пехарот: Пред 30 години македонските легенди го освоија светот (ВИДЕО)

На денешен ден пред 30 години Црвена звезда предводена од капитенот Илија Најдовски се закити со титулата светски клупски првак, најголем успех во фудбалската историја на поранешна Југославија.


Оние повозрасните добро се сеќаваат, мечот се играше во Токио, ривал беше Коло Коло, но „црвено-белите“ во ниту еден момент не му дозволија на чилеанскиот клуб да се понадева на победа. Владимир Југовиќ беше човекот на одлука со два гола за водство од 2-0, пред Дарко Панчев да ги постави конечните 3-0.

Пехарот прв го крена Македонецот Илија Најдоски, кој беше капитен на Црвена звезда на тој историски натпревар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови