Connect with us

Меси со фантастична игра постави нов рекорд во квалификациите за СП (ВИДЕО)

Јужноамериканците веќе ги започнаа квалификациите за најголемото натпреварување, три години пред Светското првенство. Почнаа толку рано поради специфичните квалификации на тој континент, што е цела квалификациска група, односно лига со 10 селекции.


Бранителот на титулата светски првак, селекцијата на Аргентина, го доби и четвртиот натпревар. Со 2-0 славеше на гости против Перу, а двата гола ги постигна Лионел Меси (36), кој на тој начин ги подобри рекордите по бројот на настапи (178) и головите (106) во дресот на Аргентина.

Тој постави и уште еден рекорд. Со головите против Перу стигна до 31 гол во мундијалските квалификации. Така го престигна својот голем пријател Луис Суарез и стана најдобар стрелец во историјата на јужноамериканските квалификации за Светското првенство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови