Connect with us

Лучијано Моџи: Размислував за самоубиство по скандалот “Калчополи”

Поранешниот директор на Јувентус, Лучијано Моџи откри дека размислувал дури и за самоубиство по скандалот “Калчополи” што резултираше со исфрлање на “бјанокнерите” во Серија Б. “Нетфликс” сними нов документарен филм за скандалот што го погоди италијанскиот фудбал летото 2006 година, непосредно пред Италија да го освои Светското првенство.

На крајот од истрагата и по неколкуте жалби, на Јувентус на крајот му беа одземени две титули во Серија А, и беше исфрлен во втората лига, Серија Б. Додека пак на Милан, Фиорентина, Лацио, Реџина и Арецо, им беа одземени бодови.

Клучна фигура на овој скандал беше Моџи, тогашниот генерален директор на Јувентус. Оваа случка го означи крајот на неговата кариера, иако сега работи како писател и експерт: “Се срамев дури и да одам по улица и во тој момент размислував за многу работи, дури и за самоубиство. Како да бев на врвот на дрвото и сите одоздола се стремат, подготвени да ме погодат. Првите 10 дена беа ужасни.

“На телевизија, на радио и во весниците постојано се зборуваше за скандалот, но јас никогаш не искористив никого и ништо. Тоа што ме прикажуваа како крадец беше навистина болно. Се чувствував навистина претепано, како цела куќа да се урна врз мене”, рече Моџи во документарецот.

Advertisement

Facebook

Тимови