Connect with us

Гана дојде до важен триумф во голеадата против Јужна Кореја (ВИДЕО)

Гана дојде до победа на Светското првенство откако во дуел со пет гола ја совлада Јужна Кореја со 3-2. Мохамед Кудус беше човекот на одлука за Гана, постигна два гола меѓу кои и победничкиот погодок. Претходно, Корејците надоместија два гола негатива.

Гана поведе со 2-0, со головите на Мохамед Салису и на Мохамед Кудус во првиот дел. Потоа следеше период на Јужна Кореја и израмнување со двата гола на Гу-Сунг Чо, во 58. и во 61.минута.   

Сепак, на крајот Мохамед Кудус донесе голема радост за Гана со голот во 68.минута.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови