Connect with us

Франција ќе добие супер „засилување“: Бензема се враќа на СП во Катар?

Репрезентацијата на Франција би можела да добие огромно засилување за нокаут фазата од Светското првенство. Карим Бензема, носителот на „Златната топка“, се опоравил од повредата и би можел да се врати на Мундијалот во Катар, откриваат француските медиуми.


Од „РМЦ Спорт“ тврдат дека Бензема сепак би можел да се врати во Катар и да игра на Светското првенство доколку се опорави комплетно. Французинот веќе започнал со тренинзи и се верува дека предвреме би можел да им се врати на активностите на својот клуб Реал Мадрид.

Бидејќи Дешамп не повика замена за Бензема, тој се уште е дел од француската репрезентација и е именуван во ростерот за групната фаза. Сепак, конечната одлука за неговото повикување ќе ја донесат селекторот Дешамп и одговорните од Француската фудбалска федерација.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови