Connect with us

Чесите се пласираа на Европско, а селекторот си поднесе оставка

Репрезентацијата на Чешка се пласираше на ЕП по убедливата победа од 3-0 против Молдавија и пласманот на втората позиција во групата Е.


Од 14. минута Чешка водеше, навестувајќи доминантна игра во продолжението. што се случи. Предноста ја зголемија Томаш Чори во 72. и Томаш Соучек во 89. минута.


Сепак, селекторот Јарослав Шилхави се реши на потег кој никој не го очекуваше и се откажа од репрезентацијата.


По натпреварот тој во интервју за националната телевизија откри дека повеќе не планира да го води тимот и дека поднел оставка од селекторската функција.


„Иако сега сме среќни, ние веќе решивме пред натпреварот да не продолжиме. Тоа е одлука која не е донесена преку ноќ. Некогаш имавме премногу голем притисок, кој не можев да го сфатам. Не се работи само за мене, туку за целиот мој стручен штаб“, изјави Јарослав Шилхави.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови